Reklamverenler Derneği (RVD) ve Reklamcılar Derneği’nin (RD) Effie Worldwide Inc. işbirliğiyle düzenlediği, en etkin reklam ve pazarlama iletişimi kampanyalarının yarıştığı Effie Türkiye Yarışması’nda kazananlar belli oldu.

Bu yıl #sonuçtaeffie diyerek kampanyaların hedefleriyle sonuçlarının beraber değerlendirildiğine dikkat çeken Effie’de, kazananlar 23 Eylül 2020 saat 16:00 itibariyle Reklamverenler Derneği ve Reklamcılar Derneği Instagram hesaplarından eş zamanlı olarak duyuruldu.

Pandeminin etkisiyle ilk defa bu yıl ön değerlendirme süreci online olarak gerçekleştirilen yarışmada, jüri 14-16 Eylül tarihleri arasında Hilton Bosphorus’ta pandemi kurallarına uygun olacak şekilde bir araya geldi ve ana değerlendirmeyi gerçekleştirdi.

Ödüle hak kazanan kampanyalar, Eti Pazarlama Grup Başkanı ve Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Dipçin Akdoğan’ın başkanı olduğu, 7’si reklam ajansı üst düzey yöneticileri, 6’sı reklamveren üst düzey yöneticileri, 1’i araştırmacı, 1’i PR sektöründen ve 1’i de akademisyenden oluşan, 17 kişilik jüri tarafından zorlu ve titiz bir değerlendirme sürecinin sonunda belirlendi.

Bu yıl, 27 ‘si sektörel ve 14’ü özel olmak üzere toplamda 41 kategoriye gelen başvurular içinde en fazla başvuru alan 3 kategori; Kozmetik- Güzellik Ürünleri ve Kişisel Bakım Ürünleri, Tatlı Tuzlu Atıştırmalıklar ve Küçük Bütçeyle Büyük Başarı oldu.

Effie Yalnızca Bir Yarışma Değil

Effie Türkiye 2020 Jüri Başkanı Zeynep Dipçin Akdoğan’ın açıklaması, bu yılın değerlendirme sürecini özetliyor; “Effie 2020’ye başvuran tüm ajans ve reklamverenlere teşekkür ederiz. Bu sene tüm sektörde olduğu gibi Effie’de de online değerlendirmeler ve Instagram içerikleriyle tören akışı hazırlanması gibi yeni deneyimler yaşandı. Pandemi sebebiyle çeşitli zorluklarla karşılaşmış olsak da, bu sene özelinde söyleyebileceğimiz en önemli noktalardan biri, RVD ve RD’nin Effie’yi yıla yayılan bir eğitim platformuna dönüştürmesi ve bu platformun sektörün bütün paydaşlarına fayda sağlayacak olması. Böylece Effie’nin sadece bir yarışma değil sektörümüz için önemli bir gelişim ve paylaşım fırsatı olduğunu da bir kez daha görmüş olacağız.”

Effie’nin Etkinlikleri ve İçerikleri Yıl Boyu Sürecek

Bu sene reklamverenlerin, reklam ajanslarının, araştırma şirketlerinin ve PR ajanslarının katılımlarıyla hazırlanan video serileri gerçekleştirilmesi planlanıyor. Böylece, hem sektör profesyonelleri hem de sektöre girmeye hazırlanan gençler için düzenli içerik ve ödüllü çalışmalar hakkında bir başvuru kaynağı sağlanmış olacak.

Kazananların tam listesine www.effieturkiye.org adresinden ulaşabilirsiniz.